Reklama

Gniazda sokole znajdziesz w Dębicy, Pilźnie i Dobrkowie

07/02/2020 10:39

7 lutego 1867 roku we Lwowie powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Jego gniazda jeszcze w XIX wieku powstały w Dębicy i Pilźnie, a przed nieco ponad dwudziestoma laty także w Dobrkowie.

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Dębicy założone zostało w 1894 roku. Założycielami byli Henryk Zauderer, który został pierwszym prezesem, a także: Tadeusz Gawryś, Zygmunt Klamut, Stanisław Mydlarczyk, Józef Stachnik i Józef Wyrobek, który był też późniejszym prezesem TG Sokół. W 1948 r. decyzją ministra administracji związek został rozwiązany.

Do reaktywacji dębickiego Sokoła po 69 latach przerwy w działalności doszło 15 stycznia 2017 r. Spotkanie odbyło się w budynku Domu Kultury Śnieżka, który w latach 1911-1948 był siedzibą dębickiego gniazda. W nowym zarządzie znaleźli się: Dariusz Jedynak (prezes), Dominik Malinowski (wiceprezes), Brygida Chodak (sekretarz) i Bartosz Bochnia (skarbnik).

Reklama

1 września 1894r. z inicjatywy Tytusa Bujnowskiego, Władysława Szczurkiewicza, Władysława Mydlarskiego, Józefa Wojtanowskiego i Mieczysława Milerowicza zostało założone Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Pilźnie. Tytus Budzisz Bujnowski został prezesem, a jego zastępca był adwokat dr Federkiewicz. Członkami zostali: Władysław Mydlarski, Ludwik Ostrowski, Mieczysław Misiewicz, Leopold Jacobi oraz Władysław Szczurkiewicz. Obecnie prezesem jest Celina Chorążak, wiceprezesem Jan Zelik, sekretarzem Piotr Rynkar, a skarbnikiem Irena Zalasińska.

18 października 1998 r. zostało powołane do życia PTG Sokół w Dobrkowie. Prezesem został wybrany druh Józef Wolański, który funkcję pełni do dziś. Wiceprezesem jest Krzysztof Psioda. Przez pierwsze lata Towarzystwo działało jako Filia Tarnowskiego gniazda sokolego, później odłączyło się, by rozpocząć samodzielną działalność.

Aplikacja na Androida

Reklama


Reklama

Wideo Debica24.pl




Reklama