Dębica po raz kolejny włączy się w obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości odbędą się 11 lipca, w rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli z 1943 roku, uznawanej za symboliczny moment kulminacji zbrodni popełnianych na ludności polskiej na Wołyniu.
W 2025 roku Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma na celu zachowanie pamięci o Polakach zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1946. W Dębicy uroczystości rozpoczną się mszą w kościele Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej. Następnie o godzinie 19 w parku przy Muzeum Regionalnym odbędzie się wykład prof. Damiana Karola Markowskiego zatytułowany „W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943–1945.
Historycy wskazują, że apogeum zbrodni nastąpiło właśnie 11 lipca 1943 roku. Tego dnia oddziały UPA zaatakowały jednocześnie blisko sto polskich miejscowości na Wołyniu. W wyniku masowych mordów życie straciły tysiące cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych. Według szacunków badaczy, w latach 1943-1945 ofiarami zbrodni dokonanych przez OUN i UPA padło około 100 tysięcy Polaków.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze