Reklama

Dębica odda hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej


Dębica po raz kolejny włączy się w obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości odbędą się 11 lipca, w rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli z 1943 roku, uznawanej za symboliczny moment kulminacji zbrodni popełnianych na ludności polskiej na Wołyniu.


W 2025 roku Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma na celu zachowanie pamięci o Polakach zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1946. W Dębicy uroczystości rozpoczną się mszą w kościele Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej. Następnie o godzinie 19 w parku przy Muzeum Regionalnym odbędzie się wykład prof. Damiana Karola Markowskiego zatytułowany „W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943–1945.

Historycy wskazują, że apogeum zbrodni nastąpiło właśnie 11 lipca 1943 roku. Tego dnia oddziały UPA zaatakowały jednocześnie blisko sto polskich miejscowości na Wołyniu. W wyniku masowych mordów życie straciły tysiące cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych. Według szacunków badaczy, w latach 1943-1945 ofiarami zbrodni dokonanych przez OUN i UPA padło około 100 tysięcy Polaków.

Czytaj także: Podczas koncertu zbierać będą dla Tymka

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2026 13:31
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Debica24.pl




Reklama