Policjanci przeprowadzili dziś wzmożone kontrole trzeźwości w ramach działań Trzeźwy poranek. W powiecie dębickim funkcjonariusze byli rozstawieni w 17 punktach kontrolnych, gdzie sprawdzili 664 kierujących. W trakcie akcji ujawniono troje kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu, a także jednego nietrzeźwego rowerzystę.
Jako pierwsza wpadła 46-letnia mieszkanka gminy Dębica, zatrzymana do kontroli w Kozłowie o godz. 5:30. Kobieta kierująca Peugeotem miała w wydychanym powietrzu 0,79 promila alkoholu, co stanowi przestępstwo. Jej samochód został odholowany na policyjny parking. Ponad dwie godziny później, o godz. 7:40 w Pilźnie, policjanci zatrzymali 43-letniego mieszkańca gminy Pilzno podróżującego BMW. Badanie wykazało u niego 0,5 promila alkoholu, czyli granicę pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem.
Kilkanaście minut później, o godz. 7:50, na ul. Fabrycznej w Dębicy do kontroli zatrzymano 47-letnią mieszkankę gminy Dębica kierującą Seatem. Kobieta wydmuchała 0,33 promila alkoholu. Jej pojazd również został odholowany na policyjny parking. Cała trójka straciła prawa jazdy. Pierwsza z zatrzymanych odpowie za przestępstwo, natomiast dwoje pozostałych za wykroczenia.
Podczas działań policjanci zatrzymali również nietrzeźwego rowerzystę. Do kontroli doszło o godz. 6:40 w Kozłowie. 57-letni mieszkaniec gminy Dębica miał 0,92 promila alkoholu w organizmie. Został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
W skali całego województwa podkarpackiego funkcjonariusze skontrolowali dziś 17 605 kierowców. W trakcie akcji ujawniono 33 osoby, które prowadziły pojazdy po wcześniejszym spożyciu alkoholu. W przypadku 17 kierujących pojazdami mechanicznymi badanie wykazało ponad 0,5 promila alkoholu, co oznacza odpowiedzialność za przestępstwo. Pozostałych 16 kierowców odpowie za wykroczenie.
Policjanci przypominają, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa negatywnie na czas reakcji, koncentrację i zdolność oceny sytuacji na drodze. Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego, dlatego kontrole trzeźwości pozostają jednym z kluczowych elementów działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na podkarpackich drogach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze