Reklama

Źle wypadamy w rankingu Czyste Powietrze

Jakość powietrza w Dębicy jest jedną z najgorszych w Polsce. Mimo to niewiele robimy, by to zmienić, co pokazuje najnowszy ranking, przygotowany przez Polski Alarm Smogowy. 

Wszystkie siedem gmin naszego powiatu znajdują się w drugiej połowie zestawienia. Najlepiej wypadają gmina Dębicy i miasto Dębica, tyle, że zajęte przez nie miejsca nie dają powodów do zadowolenia. Najgorzej w powiecie wypada gmina Żyraków.

Ranking gmin powstał na podstawie liczby wniosków, złożonych w trzecim kwartale tego roku na wymianę pieców w programie Czyste Powietrze. Powstał we współpracy Polskiego Alarmu Smogowego z Bankiem Światowym oraz z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które przekazały dane o liczbie wniosków do programu Czyste Powietrze, złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Wskaźnik obliczono na podstawie liczby złożonych wniosków w przeliczeniu na 1000 budynków jednorodzinnych.

Reklama

Najlepiej w Polsce wypadła gmina Godów w powiecie wodzisławskim na Śląsku, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski.

Najgorsza w Polsce jest gmina Biały Dunajec w powiecie tatrzańskim, w której nikt nie chce wymienić pieca na nowocześniejszy.

Sklasyfikowanych zostało 2477 polskich gmin. Wszystkie siedem z naszego powiatu znalazły się w drugiej części rankingu.

Najwyżej jest gmina Dębica, na 1358. miejscu w Polsce - 43 wnioski.

O dziesięć pozycji niżej znalazło się miasto Dębica: 1368. miejsce, 39 wniosków.

Reklama

Miejsca kolejnych gmin z powiatu dębickiego:
1579. Czarna - 20 wniosków,
1627. Brzostek - 19 wniosków,
1676. Pilzno - 25 wniosków,
1991. Jodłowa -  6 wniosków,
2056. Żyraków  - 13 wniosków.
 

 

Aplikacja na Androida

Reklama


Reklama

Wideo Debica24.pl




Reklama